Czym tak naprawdę jest sukces?

SukcesSukces to słowo, które każdy chciałby słyszeć codziennie. Brzmi jak najlepsza muzyka, sama słodycz dla uszu. I wiesz co? Szczerze mówiąc, możesz to słyszeć codziennie. Jeśli nie z czyichś ust to z własnych. Musisz tylko bardziej przyjrzeć się sobie i temu, co robisz. Możesz nie zdawać sobie nawet sprawy z tego, jak często przytrafiają Ci się sukcesy.

Moda na sukces

Osiągnięcie sukcesu zazwyczaj kojarzy się dla wielu osób z patosem, widokiem strzelających fajerwerków, czerwonym dywanem, szampanem, limuzyną, byciem celebrytą, świętowaniem z głośnym hukiem itd. W tym momencie w głowie pojawiają się myśli: "ach, też bym tak chciał", "taka sytuacja jest dla mnie nieosiągalna", "to takie piękne" itp. Trochę to błędne założenia, ponieważ sukces ma wiele obliczy i dla każdego może oznaczać on coś innego. Trzeba tylko nieco przemodelować własne pojęcie o nim. Tak przy okazji, nie ma nic niestosownego w hucznym świętowaniu jego osiągnięcia. Przecież celebrowanie własnych sukcesów to czysta przyjemność. Należy tylko zwrócić uwagę na - o czym zostało już nadmienione - nieco wykrzywiony obraz tego, czym sukces jest w świadomości wielu ludzi.

Szansa na sukces - sukces odnosisz codziennie

Nawet z pozoru mała rzecz, mała wygrana prywatna bitwa, to sukces. Spójrz na to w ten sposób. Chcesz schudnąć określoną ilość kilogramów. W przeciągu tygodnia zrzuciłeś kilogram. To już sukces, ponieważ zacząłeś coś w tym kierunku robić i jesteś na dobrej drodze do zrzucenia nadwagi. Jeśli palisz 20 papierosów dziennie, a z każdym kolejnym dniem palisz jednego mniej, to też jest sukces. Jeśli dzisiaj jesteś o 0,01% lepszy w jakiejś dziedzinie, którą się zajmujesz, to również oznacza sukces. Jesteś dzisiaj po prostu lepszy od samego siebie z wczoraj. Można wysypać z przysłowiowego rękawa tysiące takich przykładów. Weź pod uwagę to, że wielki sukces musi być poprzedzony zrobieniem i osiągnięciem pierwszego, z pozoru wydawałoby się małego sukcesu. To właśnie on przyczyni się do zrobienia kolejnych kroków i odniesienia zwycięstw, które złożą się na większą całość. Innymi słowy, na wielki sukces składa się wiele małych.

Nie ma czegoś takiego jak mały sukces, ponieważ każdy jest wielki

Ludzie mają niestety problem z docenieniem nawet małego zwycięstwa. Często się nawet w duchu karzą za zbyt małe osiągnięcie. Trywializują także mały sukces, sprowadzając go do w zasadzie nic nieznaczącego osiągnięcia, ponieważ chcieliby natychmiastowych "wielkich rezultatów". A tutaj niespodzianka. Jednak nie ma drogi na skróty. Nikt nie wejdzie na dach, nie pokonując uprzednio schodów prowadzących na górę. Takie podejście to poważny błąd. Zadać można w tym momencie pytanie. Jeśli nie potrafisz docenić nawet małego sukcesu - i bagatelizujesz go - to jak w takim razie chcesz osiągnąć wielki? Nie szanując tego, co osiągasz i już masz, nie szanujesz również siebie. Nie wspominając nawet o innych.

Zamiast karać siebie, wzbudzać niepotrzebne poczucie winy w sobie, narzekać, że to "tylko tyle" nagródź siebie nawet za najmniejszą pożyteczną rzecz, którą dzisiaj zrobiłeś. Ta rzecz przybliża Cię do osiągnięcia celu. Jest szansą na sukces. Nagrodzony, niekarany przez samego siebie będziesz miał lepsze samopoczucie, komfort i większy szacunek do własnej osoby. I to już samo w sobie będzie sukcesem.

Czynniki sukcesu

Na koniec taka mała rada. Szanuj i doceniaj siebie. Każdy najdrobniejszy wysiłek i zrobiona rzecz to zwycięstwo i sukces. Im częściej będziesz siebie doceniał i widział pozytywy w tym, co robisz, tym częściej będziesz świętował i miał powody do radości. A to sprawi, że dosłownie niewielki mały krok, a w zasadzie szerokość włosa, dzieli Cię od wielkiego sukcesu. A wielki on będzie dlatego, że złożyło się na niego setki bądź tysiące mniejszych po drodze.