Przemyślane zakupy - świadomość konsumencka

Zakupy a świadomość konsumenckaŚwiadomość konsumencka - czyli dokonywanie świadomych wyborów na podstawie wiedzy, którą posiadamy. Tak w skrócie wygląda definicja, jednak wiele osób nadal nie jest świadomych swoich praw jako konsument lub też nie potrafią z nich korzystać. Decyzje, które podejmujemy, codziennie dotyczą, różnych aspektów naszego życia, m. in. są to też decyzje zakupowe, które powodują określone następstwa - ponieważ każdy nasz wybór i decyzja, którą podejmujemy, powodują konsekwencje w różnym wymiarze.

Świadomy konsument to taki który zna swoje prawa i obowiązki wynikające z decyzji o zakupie danego produktu. W dzisiejszych czasach kiedy nasze życie toczy się w nieustannym pośpiechu i zalewa nas masa informacji można bardzo łatwo się pogubić w natłoku różnych często sprzecznych informacji i reklam, którymi jesteśmy "bombardowani" na każdym rogu przez wszystkie możliwe media i prasę.

Dokonując wyboru produktu, który jest nam w danej chwili potrzebny, często nie zdajemy sobie sprawy, że przyczyniamy się do czyjejś krzywdy czy cierpienia zwierząt. Z reguły skupiamy się na dostępności produktu i cenie, nie przywiązując wagi do warunków, w jakich został wyprodukowany oraz czy był testowany na zwierzętach. Wiele produktów ogólnie dostępnych produkowanych jest przez firmy, które nie szanują swoich pracowników - nie zapewniają im godziwych warunków pracy i płacy, nie szanują, też konsumentów oferując im towar niskiej jakości lub bubel. Świadomy konsument, któremu nie będzie obojętne pochodzenie produktu, który chce, zakupić będzie miał, wybór czy wspierać firmy, które świadomie wyrządzają krzywdę ludziom i zwierzętom, czy też zastąpić go innym często lepszym - bo niepowodującym niczyjej krzywdy.

Na rynku istnieje wiele firm produkujących żywność i towary, ale tylko część z nich jest znana szerszemu gronu konsumentów - ma to związek z reklamą, która ma za zadanie wypromować produkty, które często nie są najlepszej jakości. Udając, się na zakupy powinniśmy, być świadomym konsumentem i nie ulegać reklamie i promocji - są to sposoby sprzedawców mające na celu nakłonić nas do zakupu produktów, które nie zawsze są nam potrzebne. Obniżona cena i promocja produktu lub artykułu może też świadczyć, że kończy się termin przydatności i ważności danego produktu dlatego zawsze powinniśmy zwracać na to uwagę i nie kupować produktów i żywności tylko, dlatego że jest wyprzedaż, lub promocja. Kupując produkty spożywcze należy zawsze uważnie czytać etykiety - są tam wyszczególnione składniki, które zawiera dany produkt, zasada jest taka, że im krótszy jest skład, tym zdrowszy jest produkt. Kupując żywność jak najmniej przetworzoną a najlepiej świeżą mamy gwarancję, że nie ma tam konserwantów, barwników i polepszaczy smaku, które są groźne dla zdrowia. Wychodząc, na zakupy powinniśmy, kierować się kilkoma zasadami:

  • przemyślane zakupy - najlepiej robić zakupy z listą, na którą wpisujemy wszystkie niezbędne produkty, lista pozwoli nam zrobić zakupy szybko i ekonomiczne, oszczędzając nam czas i pieniądze,
  • torba wielokrotnego użytku - idąc na zakupy pamiętajmy o zabraniu ze sobą torby wielokrotnego użytku – pozwoli nam to oszczędzić pieniądze i środowisko, ponieważ plastikowa reklamówka jest jednym z produktów, które zanieczyszczają nasze środowisko,
  • recykling - szukając produktów, które są, nam potrzebne pamiętajmy, żeby wybierać produkty i opakowania pochodzące z recyklingu,
  • lokalne produkty - wybierając, lokalne produkty wspieramy, lokalnych dostawców oraz dbamy o środowisko - dowóz produktów z odległych rejonów powoduje większe zanieczyszczenie środowiska.

Świadomość konsumencka sprzyja ochronie środowiska, oszczędza nasz czas i pieniądze, a także przyczynia się do poprawy naszego zdrowia. Dysponując wiedzą na temat produkcji i dostępności produktów możemy świadomie podejmować decyzję o jego zakupie - wiedza ta pozwoli nam podejmować trafne decyzję, które mają wpływ na nas i środowisko, w którym żyjemy.